1. Dismiss Sitemizi ilk ziyaretiniz ise, yukarıda bulunan "Yardım" linkine tıklayıp bu bölümü kontrol ediniz. Mesaj göndermeye başlamak ve ya kayıt eklemek için üye olmanız gerekebilir. Yukarıdaki "Kayıt ol" linkinden üye olabilirsiniz. Konuları görüntülemek için ilgili sayfalara girebilirsiniz.
RSS Feed

Konu detayı

 1. Yazı Fontu: 12 punto 14 punto 16 punto 18 punto

  Çekim senaryosu, senaryonun son aşaması sayılır. Yönetmen tarafından alınmış teknik notlar, çekim detayları, üzerinde yapılacak değişiklerle, film öyküsünün planlara ve kameranın çekim açılarına bölünmüş, diyalog ve mizansenlerin belirginleşmiş, en detaylı halidir. Çekim senaryosu aslında bir çekim sırası, listesidir. Aynı sahnede bulunan planlar, yönetmenin çekim senaryosunda işaretleyip not aldığı sırayla çekilir. Çünkü filmin tümünde kullanılacak bir sahnenin, sahneye konu olan mekanın her defasında yeniden ziyaret edilmesi, hazırlıkların yapılması ve çekimi meydana getiren unsurların yeniden bir araya getirilmesi mümkün değildir. Çekim senaryosu üzerinde aynı sahne, eğer öykü büyük bir değişim geçirip mekanı da değişime uğratmıyorsa bir defada çekilir.

  Örneğin filmin başında, ortasında ve sonunda üç ayrı hastane sahnesinin çekilmesi gerekiyorsa, genellikle hastane üç kez ziyaret edilmez. Küçük değişikliklerle zamanın ilerleyişi gösterilebilir. Fakat köklü değişiklikler meydana geliyorsa bu ziyaret sayısı üçten de fazla olabilir.

   
   
  Kaynak
  Kaynak belirtilmemiş. Bu içeriğin size ait olduğunu düşünüyorsanız lütfen bize bildiriniz. Not: Kaynak alıntı yapılan dış bağlantıyı, kaynakça ise alıntı yapılan kitap, dergi, vb. ifade eder.
 2. Bu konuya puan ver : 5

  0 kişi oyladı Ort.()

 3. Benzer konular

 4. Sinema kategorisindeki son 10 başlık:

 5. Sinema kategorisindeki en çok okunan 10 başlık:

 6.  
 7. Yorum yap:

  Yorum yazabilmek için üye olmalısınız, yada üye iseniz üye girişi yapmalısınız...

 8. Yorumlar:

  Bu konuya yorum eklenmemiş yada henüz onaylanmış yorum yok..